چرا باید به خرید از سایت اعتماد کنم؟

طبق مطالعات صورت گرفته، تأیید یک فروشگاه مجازی توسط مؤسسات دولتی و یا مراکز ثالث قانونی، بیشترین تأثیر در مراجعه و اعتماد خریداران به فروشگاه مجازی را دارد. در این حالت خریدار از محفوظ ماندن اطلاعات خود احساس امنیت بیشتری دارد و اگر از اطلاعات شخصی وی سوء استفاده شود، می تواند برای شکایت از فروشگاه مجازی متخلف به مراجع قانونی مراجعه نماید.

یکی از عوامل مهم توسعه تجارت الکترونیکی، ایجاد اعتماد و اطمینان در میان کاربران خدمات الکترونیکی می باشد. با توجه به بررسی های انجام گرفته، مهمترین عوامل مراجعه و اعتماد خریداران به فروشگاه های مجازی به شرح ذیل می باشند:

 ۱- شناسایی مالک فروشگاه و امکان مراجعه در صورت بروز اشکال

۲- کامل و صحیح بودن اطلاعات کالا یا خدمات ارائه شده

۳- گارانتی محصولات و ارائه خدمات پس از فروش

۴- واضح بودن روند برگرداندن کالا و باز پس گیری پول

۵- محفوظ ماندن اطلاعات شخصی و مالی خریداران

۶- تایید امنیت سایت توسط یک موسسه و مرکز ملی اعتماد

در ایران مرکز توسعه تجارت الکترونیکی مسئولیت ایجاد زیر ساخت های امنیت و اعطای نماد اعتماد الکترونیکی به فروشگاه های مجازی را بر عهده دارد. اعطای نماد اعتماد الکترونیکی برای وب سایت های تجاری با هدف قانونمند کردن و چارچوب دهی به فعالیت فروشگاه های مجازی در حال انجام می باشد. نماد اعتماد الکترونیکی به شکل یک علامت در بالای سایت هایی که از نظر قانونی فعالیت آنان مورد تائید است به نمایش در می آید. ساماندهی سایت های تجاری در کشور موثرترین گام برای ایجاد فضای تجارت الکترونیکی به خصوص B2C خواهد بود. به نحوی که مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت با اطمینان از این که سایت ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند کرد و حقوق مصرف کنندگان را به رسمیت می‌شناسند،‌ اقدام به خرید می کنند. در حال حاضر در عرصه فروش اینترنتی نماد اعتماد الکترونیک حکم همان پروانه کسب برای فروش فیزیکی را دارد، لذا همانطور که شما در هنگام بروز مشکل در خرید و فروش فیزیکی به اتحادیه مربوطه برای درج شکایت از فروشگاه متخلف مراجعه می کنید، در خرید اینترنتی هم می توانید به قسمت ثبت شکایات نماد اعتماد الکترونیکمراجعه فرمائید و شکایت خود را از طریق این ارگان پیگیری نمایید.