زایمان طبیعی یا سزارین

نویسنده: مریم احمدی دسته: دانستنی های دوران بارداری تاریخ: دیدگاه: 0

زایمان راحت تر

هنگام زایمان اکثر نوزادان بدون هیچ مشکلی مستقیماًدر مسیر خروج قرار می گیرند ،اما برای آنانی که در این مسیر راه درست را انتخاب نمی کنند ،دلایلی وجود دارد که با استفاده می توانید شرایط مطلوب برای زایمانی راحت را فراهم کنید .

زایمان راحت تر

هنگام زایمان اکثر نوزادان بدون هیچ مشکلی مستقیماًدر مسیر خروج قرار می گیرند ،اما برای آنانی که در این مسیر راه درست را انتخاب نمی کنند ،دلایلی وجود دارد که با استفاده می توانید شرایط مطلوب برای زایمانی راحت را فراهم کنید .

زایمان طبیعی و سزارین

به طور کلی زایمان به دو روش صورت می گیرد؛یک روش زایمان طبیعی است و روش دیگر نوعی عمل جراحی به نام سزارین .در واقع هدف اصلی هردو روش ،زایمانی کم خطر و تولد نوزادی سالم است .

گاهی در برخی مادران به دلایل خاص پزشکی زایمان طبیعی پر خطر تشخیص داده شده و سزارین توصیه می شود .

همچنین در بارداری های دو یا چند قلو ،بارداری های پر خطر یعنی ابتلای مادر به بیماری های خاصی مانند:دیابت ،فشار خون بالا،عفونت،ایدز یا هر پس ،و در صورت تشخیص مشکلات مربوط به جفت در بارداری ،زایمان سزارین توصیه شده و برای آن برنامه ریزی می شود .

هم چنین مادرانی که لگن آنها کوچک اما وزن نوزادشان بالا است ،یا در صورتی که سر نوزاد پایین نبوده وتلاش برای چرخاندن او نیز بی فایده باشد نیز زایمان از طریق سزارین انجام می شود .

گاهی نیز در شرایطی که سلامت مادر ،نوزاد،یا هر دوی آنها در معرض خطر می باشد،پزشک به طور اورژانسی و پیش بینی نشده اقدام به سزارین می کند .

این شرایط اورژانسی ممکن است در طول بارداری اتفاق بیفتد و یا درحین زایمان طبیعی پزشک تشخیص سزارین اورژانسی بدهد که می تواند به علت کندی پیشرفت زایمان و کمبود اکسیژن جنین باشد .

 

گاهی خود مادر بدون هیچ دلیل خاص پزشکی زایمان سزارین رو انتخاب می کند که معمولاً تمایل مادر برای تعیین زمان دقیق زایمان یا داشتن تجربه ناخوشایند او را از زایمان طبیعی از دلایل چنین انتخاب می باشد.

علی رغم اینکه سزارین اغلب بی خطر بوده و حتی گاهی باعث نجات جان مادریا فرزندش می شود ،اما در مقایسه با زایمان طبیعی خطراتی را هم به همراه دارد.سزارین یک جراحی بزرگ است و انجام آن نیازمند باز کردن شکم مادر برای برداشتن نوزاد از داخل رحم است .

مادرانی که برای باراول سزارین شوند،مجبور هستند زایمان های بعدی خود رانیز به همین روش انجام دهند .

بنابراین زایمان طبیعی اغلب مقبول تر است و دو سوم زایمان ها در ایالات متحده به این روش صورت می گیرد .

دکتر الیسون برایانت ،متخصص طب جنین شناسی از دانشگاه ماساچوست در بوستون بیان می کند که به عقیده ی مادران زایمان طبیعی تجربه ای بکر از زایمان است و گویی طبیعت آنها را در این پروسه یاری می کند.

فارق از اینکه چه نوع زایمانی را انتخاب می کنید .بهتر است به اندازه ی کافی درباره ی گزینه های پیش رو اطلاعات و آگاهی داشته باشید.در این صورت می توانید خودتان صاحب نظر باشید ،معیارهای خود را بررسی نمایید و انتخابی ار روی آگاهی کامل انجام دهید .

در ادامه سایر مزایا و معایب این دو روش زایمان را بررسی  خواهیم نمود:

مزایای زایمان طبیعی برای مادر /

زایمان طبیعی یک فرایند طولانی است که ممکن است برای مادران سخت و خسته کننده به نظر برسد .

ولی این مزیت را دارد که زمان مورد نیاز برای بستری شدن در بیمارستان پس از این نوع زایمان کوتاه تر بوده و بهبودی نیز سریع تر حاصل می شود .

اگرچه زمان بستری شدن برای هرکس بسته به شرایطش متغییر است ،اما به طور کلی زمان مورد نیاز برای ماندن در بیمارستان پس از زایمان طبیعی 24تا 48 ساعت است .

و در صورت احساس بهبودی و تمایل به ترخیص پیش از زمان مقررشده ،مادران می توانند از بیمارستان مرخص شوند .

با انتخاب زایمان طبیعی ،از یک جراحی بزرگ و عوارض پس از آن هم چون خونریزی شدید،زخم ،عفونت ،عوارض بیهوشی و دردهای مضاعف در امان می ماند .

هم چنین از آنجایی که مادر پس از زایمان طبیعی هشیاری بیشتری دارد ،می تواند سریعتر نوزادش را در آغوش کشیده و به او شیر بدهد.

مضرات زایمان طبیعی برای مادر /

هنگام زایمان طبیعی ،با پیشروی جنین داخل کانال زایمان ،احتمال کشیدگی و پارگی پوست و بافت های اطراف واژن وجود دارد .اگر کشیدگی و پارگی شدید باشد ممکن است به ترمیم نیاز پیدا کند و هم چنین باعث ضعف و جراحت ماهیچه های لگن شده و در نتیجه در کنترل ادرارو مدفوع مشکل ایجاد شود .

طبق تحقیقات ،بانوانی که تجربه زایمان طبیعی داشته اند،در مقایسه با سزارینی ها، بیشتر به مشکلات بی اختیاری ادرار و مدفوع دچار می شوند.

هم چنین ممکن است هنگام عطسه،سرفه،یا خنده قطراتی ار ادرار به طور بی اختیار از آنها خارج شود .

تجربه درددر عضلات کف لگن یعنی ناحیه میان واژن و مقعد ،نیز پس از زایمان طبیعی بیشتر است

مزایاو معایب زایمان طبیعی برای نوزاد/

به گفته دکتر برایانت ،یکی از مزایای طبیعی برای نوزاد این است که مادرش زودتر او را به آغوش کشیده و شیر می دهد .

در طول زایمان طبیعی ،فشار عضلات باعث می شود مایعات موجود درریه های جنین راحت تر تخلیه شده و در نتیجه پس از تولد کمتر دچار مشکلات تنفسی باشد .هم چنین نوزادانی که به روش طبیعی متولد می شوند ،هنگام عبور از کانال زایمان ، مقداری باکتری مفید دریافت می کنند.

 که باعث تقویت سیستم ایمنی و محافظت از روده ها می شود .

طبق تحقیقات دانشکده پزشکی استنفورد،در صورت طولانی شدن زمان زایمان ،یا تولد یک نوزاد با وزن بالا به روش طبیعی ،ممکن است نوزاد در حین زایمان دچار آسیب هایی هم چون کبودی پوست سر یا شکستگی ترقوه شود.

مزایای سزارین برای مادر/

در صورتی که مادر شرایط لازم برای زایمان طبیعی را داشته باشد،سزارین جنبه های مثبت زیادی نخواهد داشت .

با این حال آن دسته از مادرانی که صددرصد قراراست سزارین شوند.این شانس را دارند که از زمان زایمان خو آگاه بوده و برای آن برنامه ریزی نمایند.

معایب سزارین برای مادر/

زمان بستری شدن پس از سزارین طولانی تر بوده و بین حدود دو تا چهار روز متغییر است .همچنین عوارض پس اززایمان نیز در عمل سزارین بیشتر است ،برای مثال دردد محل برش و سوزش نوعی جراحی است،میزان از دست رفتن خون و احتمال عفونت پس از آن بیشتر است روده یا مثانه ممکن است در طول جراحی آسیب ببینند و هم چنین احتمال تشکیل لخته خون وجود دارد .

بررسی ها نشان داده ،مادرانی که سزارین می شوند،دیرتر توانایی شیردهی پیدا می کنند .

دوران نقاهت پس از سزارین نیز طولانی تر است ، زیرا درد و ناراحتی بیشتری در ناحیه شکم وجود داشته و پوست و عصب های ناحیه جراحی شده نیازمند زمان برای بهبودی هستند که شاید حدود دو ماه به طول بیانجامد.

بر اساس یک پژوهش فرانسوی ،احتمال از دست رفتن مادران در حین زایمان ، سه برابر بیشتر از زایمان طبیعی است.

رایج ترین علل آن ایجاد لخته های خونی ،عفونت و عوارض ناشی از بیهوشی است .

به گفته ی دکتر برایانت ،در صورتی که یک بار سزارین انجام شود ، زایمان های بعدی نیز احتمال زیاد به همین روش خواهد بود.

همچنین،پس از سزارین ،احتمال بروز مشکلات و عوارض این جراحی در بارداری های بعدی بیشتر است .

یکی از مشکلات پارگی رحم است ،که زمان ایجاد می شود که محل بخیه ها ذر رحم باز شود .خطر احتمالی دیگر نیز ایجاد مشکلات مربوط به جفت است.با هر سزارین،خطر مشکلات مربوط به جفت افزایش می یابد .

مزایاو معایب سزارین برای نوزاد/

نوزادانی که به روش سزارین متولد می شوند،پس از تولد و حتی در طول دوران کودکی ،بیشتر به بیماری های تنفسی هم چون آسم مبتلا می شوند .احتمال مرده زایی نیز در این روش بیشتر است .احتمال اندکی نیز وجود دارد که تیغ جراحی با نوزاد برخورد کند .برخی تحقیقات نیز نشان داده اند کودکانی که به روش سزارین متولد می شوند ،به دلایل نا مشخص ،چه در دوران و چه در بزرگسالی ،بیشتر در معرض خطر چاقی قراردارند ممکن است یکی از دلایل این باشد .که مادران چاق یا مادرانی که به دیابت بارداری مبتلا هستند ،بیشتر سزارین می شوند .

نوزادانی که به روش طبیعی متولد می شوند ،هنگام عبور از کانال زایمان ،مقداری باکتری مفید دریافت می کنند که باعث تقویت سیستم ایمنی و محافظت از روده ها می شود.

 

دیدگاه خود را بنویسید